Çantanın Tarihi

Çantanın Tarihi

İnsanların yanlarında eşya taşımak amacıyla kullandığı bir aksesuar olan çantanın tarihi incelendiğinde “heybe” adı ile bildiğimiz ve çantanın atası olarak tanımlayabileceğimiz objenin binlerce senelik geçmişi olduğunu görürüz.

Günümüzde kullanılan modern anlamdaki çantalar son yüzyılda ortaya çıkmış, çanta tarihine kıyasla oldukça yeni tasarımlardır.

Eskiden sadece deri veya kumastan üretilen heybeler, teknolojinin gelişmesi ile beraber, çanta imalatında kullanılabilecek yeni imalat malzemeleri piyasaya sürülmeye başlandı.

Çanta imalatında kullanılabilecek suni deri, mukavva karton, fermuar, çıt çıt, pratik şifre mekanizmaları ve sair malzemeler piyasaya sürüldükçe, teknolojik gelişmeleri takip eden çanta imalatçısı firmalar da bu gelişen teknolojileri kullanarak yeni çanta tasarımları yapmaya, çok farklı malzemelerden çok çeşitli çanta modelleri imal etmeye başladılar.

Çanta imalat teknolojisindeki bu gelişme ve ilerlemelerden en çok yararlanan kesim hiç şüphesiz tüketiciler olmuştur. Günümüzde çantaya ihtiyacı olduğu için çanta satın almak için çarşıya, AVM’ye giden bir tüketici çok farklı modellerde, renklerde çok farklı fiyat seçeneklerinden oluşan binlerce alternatif çanta arasından dilediğini seçme şansına sahiptir.

Geçmiş yüzyıllarda sadece “eşyalarını koyacak bir obje” arayan tüketiciler, yirminci yüzyılın başlarında başlayan ve giderek yükselen bir trendle artık hep “daha iyi çanta”, “daha farklı çanta”, “daha fonksiyonel çanta” arayışı ve beklentisi içindeler. Tüketicilerin bu arayış ve beklentileri tabii ki çanta imalatçısı firmaları da bu ihtiyaç ve beklentileri karşılayacak çantalar üretmeye sevk etmektedir.

Üretilen çantaların modellerinde bu şekilde büyük artış meydana gelmesi ile binlerce seçenekli alternatiflerle karşı karşı karşıya kalan tüketiciler de doğal olarak kalite ve beklenti seviyelerini yükseltti. Tüketicilerin artık belli ihtiyaçlarına hitap eden, o ihtiyaçları için özel olarak imal edilmiş çantalar talep etmeye başlaması ile çanta imalatçısı firmalar ürettikleri çanta modellerinde sınıflandırmaya gittiler. Öğrenci çantaları, doktor çantaları, bayan çantaları, notebook çantaları, spor çantaları, plaj çantaları, seyahat çantaları, bond çantalar, …

Bond çanta”lar çanta tarihinde önemli bir köşe taşıdır. 1962’de seyirci karşısına çıkan 007 James Bond‘un kullandığı çanta tipi insanlar tarafından çok beğenilmişti. Tüketiciler 007 James Bond tipi çanta istemeye başlayınca, çanta üreticileri de bu talebi karşılamak için harekete geçtiler. 1962’de başlayan 007 James Bond tipi çanta trendi günümüzde de devam etmektedir.

Adı “Bond çanta” şekline dönüşen çanta tipi günümüzde halen en popüler çanta tiplerinden biridir.

Bond çanta siparişi için tıklayın 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir